آن چه درباره چاپ سابلیمیشن باید بدانید

8 / 10
از 16 کاربر

مشخصات کلی

تکنولوژی چاپ دیجیتال به سرعت در حال رشد و بهبود است و به همین علت، در حال حاضر دامنه گسترده ای از کسب و کارها در حال ارائه چاپ دیجیتال سابلیمیشن با طیف گسترده­ای از محصولات هستند. ما شاهد پیشرفت این صنعت با ظهور چاپگرهای اکوسالونت بودیم و اکنون می توانیم با چاپگرهای سابلیمشن شاهد گسترش هر چه بیشتر صنعت چاپ دیجیتال باشیم.

چاپ سابلیمیشن، که به عنوان چاپ رنگ با روش تصعید شناخته می شود، یک روش چاپ برای انتقال تصاویر بر روی بستر (به عنوان مثال پارچه از جنس پلی استر) است. سابلیمیشن به فرایندی اشاره دارد که در آن ماده بدون اینکه در حالت مایع باشد با دمای بالا و فشار زیاد از حالت جامد به حالت گاز منتقل گشته و سپس به روی سطح محصول (پارچه) منتقل می گردد. چاپ سابلییمشن معمولا شامل استفاده از یک چاپگر دیجیتال برای چاپ تصاویر بر روی کاغذ مخصوص سابلیمشن با جوهر مخصوص است.

heliachap.com

در حال حاضر دستگاه های چاپ سابلیمیشن به کاربران اجازه می دهد تا به صورت دیجیتالی طرح (گرافیک) سفارشی را برای لباس، صندلی و مبلمان، اسنوبورد، پارچه، محصولات تبلیغاتی و غیره به تصویر در آورند. این صنعت نوظهور (چاپ دیجیتال سابلیمیشن) همراه با فعالیت طراحان و گرافیست ها به صورت سریع و موثر جایگزین شیوه های چاپ سنتی گشته و می تواند هر آنچه شما بر صفحه مونیتور خود مشاهده می­کنید را همراه با میلیون ها طیف رنگی بر اجسام دلخواه مشتری به وضوح بالا منتقل کند.

اگر قصد دارید چاپ سابلیمیشن  را به کسب و کار خود اضافه کنید، سه ​​چیز را باید مد نظر قرار دهید:

1. قابلیت چاپ سابلییمشن بر روی طیف گسترده ای از محصولات

وقتی از عبارت "سابلییمشن" استفاده می کنید، مطمئن هستم که در وهله اول در ذهن شما فقط معطف به چاپ روی پارچه می باشد. با این حال، به لطف چاپگرهای سابلیمیشن امکان تولید مقرون به صرفه طیف گسترده ای از محصولات اعم از کاشی های سرامیکی، شیشه (کریستال)، سنگ، صفحالت آلومینیومی وسایر مواد سفت و سخت وجود دارد.

جوهر سابلیمیشن با نفوذ کامل به بتن محصول ماندگاری دائمی دارد. به عنوان نمونه پارچه های پلی استر حاوی پلیمرهایی هستند که هنگام گرم شدن، انتقال جوهر به پارچه را فعال می کنند.

چاپ سابلیمیشن رنگ های زیبا و دائمی را ارائه می دهد که در بتن محصول یا پارچه چاپ شده نه بر روی سطح آن به طور دائمی ماندگار خواهد شد. تصاویر پس از بارها شستشو بر روی پارچه محو نخواهد شد و هیچگونه حالت برجستگی روی محصول ایجاد نخواهد کرد.

در اینجا برخی از محصولات چاپ سابلیمیشن معرفی می گردد:

اجسام سخت:

چاپ سابلیمیشن  محدود به بسترهای مبتنی بر پارچه نیست، بلکه در انواع محصولات تبلیغاتی در دسترس است. مواد پلیمری جدید تولید شده برای چاپ سابلیمیشن به طور خاص برای کاربردهای رنگ آمیزی اجسامی مانند آلومینیوم، برنج، شیشه، فایبرگلاس، ورق های اکریلیک، پلاستیکی و سنگ، توسعه داده شده است.

محصولات سفت و سخت :

 محصولات دارای قابلیت چاپ سابلیمیشن عبارتند از پد موس، جاکلیدی، محافظ گوشی های هوشمند، لیوان و بشقاب، تابلو های روشن و غیره. اینها به راحتی قابل تعویض هستند و به عنوان محصولات تبلیغاتی برای کسب و کار شما تولید می گردند.

محصولات تبلیغاتی:

چاپ سابلیمیشن بر مبنای تقاضای و سفارش مشتری جهت فعالیت های نمایشگاهی و تبلیغاتی سریع ترین راه حل ممکن است. فرایند چاپ سابلیمیشن راه حلی سریع و ایده آل برای تولید محصولات تبلیغاتی و تولیدی در زمان کوتاه است.

پارچه :

چاپ سابلیمیشن قابیلت چاپ بر روی طیف وسیعی از پارچه های پلی استر می باشد. 

·         چاپ بر روی پارچه به منظور معرفی محصولات، پرچم

·         چاپ روی پارچه به منظور تهیه تابلوهای عکاسی،

ورزش و مد پوشاک :

چاپ سابلیمیشن بر روی طیف گسترده ای از محصولات ورزشی از قبیل تی شرت و لباس های ورزشی همه رشته ها، کیف های دستی و کلاه ال امکان پذیر است. محبوبیت روزافزون لباس های ورزشی و مد روز، هر روز فرصت های جدیدی برای چاپ سابلیمیشن محیا می کند.

صنعت مد نیز با چاپ سابلیمیشن متحول گشته و دنیایی از رنگ و تنوع را در جهت تولید طیف وسیعی از محصولات در اختیار دارد.

چاپ عکس :

اگر تا کنون فکر میکردید چاپ عکس فقط روی کاغذ گلاسه عکاسی امکان پذیر است، بدانید از این به بعد با چاپ سابلیمیشن شما طیف گسترده ای از لوازم هدیه شخصی مانند آهن ربا، کوسن، روتختی، پرده، جا کلیدی، ساعت با عکس های پس زمینه دلخواه وجلوه ای عالی برای ارائه تصاویر با کیفیت بالا در اختیار دارید.

کاشی های سرامیکی :

طراحان دکوراسیون داخلی می توانند کاشی های سرامیکی سفارشی را برای آشپزخانه، حمام، فضای خانه، موزه، رستوران، و دفاتر با چاپ سابلیمیشن خلق کنند.

2. فرایند انتقال رنگ از کاغذ به محصول

چاپ بر روی کاغذ سابلیمیشن تنها اولین مرحله از فرآیند رنگ آمیزی با روش سابلیمیشن است.برای انتقال تصویر بر روی محصول، شما نیاز به گرما و فشار دارید.

یک چاپ سابلیمیشن موفقیت آمیز، نیاز به فرایند زیر دارد:

1.     طرح را بر روی کاغذ انتقال (کاغذ سابلیمیشن) با استفاده از جوهرهای مخصوص سابلیمیشن چاپ کنید

2.     برای انتقال جوهر بر روی موردی که می خواهید تزئین کنید، از فشار و گرما استفاده کنید

نکته: برای اطمینان از انتقال صحیح جوهر، صاف و کیفیت تصویر خوب از کاغذ انتقال ذرات پوشش داده شده (کوت شده)  با جذب جذب زیاد و انتشار بالای جوهر استفاده کنید.

اگر قصد دارید چاپگررنگ آمیزی شما برای محصولات کاربردی متنوع استفاده شود که شامل همه چیز از لباس ها تا دکوراسیون و ... باشد، شما همچنین باید موارد ضروری زیر را مد نظر داشته باشید:

کامپیوتر و نرم افزار RIP

اول و مهمتر از همه، شما نیاز به یک کامپیوتر و نرم افزار برای طراحی و پردازش گرافیک دیجیتال خود برای چاپ و مدیریت چاپ هستید.  همه سازندگان چاپگر سابلیمیشن، نرم افزار مخصوصی را با دستگاه خود عرضه می کنند که بدان معنی است که شما باید از نرم افزار RIP استفاده کنید و  اطمینان حاصل کنید که نرم افزار با چاپگر شما سازگار باشد. 

دستگاه برش

اگر صرفا به دنبال چاپ کاغذ سابلیمیشن می باشد نیازی به دستگاه برش پارچه ندارید ولی اگر می خواهید فرایند تولید محصول به طور کامل صورت پذیرد نیازمند دستگاه برش لیزری یا دستی  برای برش ساده مواد بافندگی می باشید.

ماشین دوخت خیاطی:

تولید پوشاک نیاز به برخی از شیوه های خیاطی لباس های سفارشی، اثاثه یا لوازم داخلی سفارشی، پرچم و لبه های می باشد. این کار نیاز به یک ماشین چرخ خیاطی است.

 

3. شما نیاز به یک دما و فشار مناسب جهت تکمیل فرایند سابلیمیشن می باشید.

دستگاه­های پرس حرارتی طیف­های گسترده ای دارند. این دستگاه ها در اندازه و کاربردها متفاوت هستند. با وجود این تغییرات، همه آنها به یک شیوه عمل می کنند؛ در دمای بین 180 تا 220 درجه سانتی گراد، به طور همزمان جوهر را از روی کاغذ سابلیمیشن به درون الیاف پلیمری منتقل می شود و چاپ نهایی صورت می پذیرد. بسته به جنس پارچه یا محصول (سنگ، کریستال، فلز، چوب و ...) مدت زمان قرار گرفتن محصول زیر فشار پرس متفاوت می باشد. در یک انتقال عالی، پس از چاپ نباید هیچ جوهری بر روی کاغذ سابلیمیشن وجود داشته باشد. 

چاپ سابلیمشن در مقایسه روش های چاپ سنتی (شابلون، سیلک و ...)، موجب صرفه جویی در ساعت ها و حتی روزهای کار چاپ و نیروی انسانی است و در نهایت، نتایج کیفیت با چاپ سابلیمیشن بر روی محصول قابل مقایسه با سایر روش ها نیست.

از دستگاه های پرس حرارتی ، سه نوع اصلی وجود دارد:

پرس تخت

بسته به هدف شما برای فرایند کسب و کار (چاپ تی شرت، روسروی، کوسن و ...) دستگاه های پرس تخت در اندازه های مختلف در بازار موجود می باشد.

پرس رولی

اگر به فکر راه اندازی چاپ سابلیمیشن در مقیاس نیمه صنعتی و صنعتی با حجم تولید بالا هستید، دستگاه های پرس رولی پیشنهاد می­ گردد. این دستگاه ها در عرض های مختلف در بازار موجود می باشد.

پرس قالبی

برای چاپ روی محصولاتی  مانند لیوان و بشقاب شما نیازمند دستگاه برش مخصوص هستید.

تهیه شده توسط هلیا چاپ

کلیه حقوق این متن برای هلیا چاپ محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از آن پیگیرد قانونی دارد.